Radca prawny jako oskarżycie posiłkowy w procesie karnym – dodano 15/11/2024 r.

Sąd Rejonowy dla Warszawy – Mokotowa, wyrokiem w sprawie o sygn. akt VIII K 707/24 skazał oskarżonego za popełnione czyny (art. 281 i inne KK), przy czym uwzględnił roszczenie reprezentowanego przeze mnie Klienta o zwrot mienia oraz zapłatę nawiązki w całości.

Sąd uznał moją argumentację za prawidłową.

Klient wnosił o zwrot skradzionego telefonu oraz nawiązkę w wysokości 2.000 zł.

Sąd skazując oskarżonego na karę pozbawienia wolności uznał wszystkie roszczenia Klienta za zasadne.

Zgodnie z art. 53 KPK: W sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego pokrzywdzony może działać jako strona w charakterze oskarżyciela posiłkowego obok oskarżyciela publicznego lub zamiast niego.

Zgodnie z art. 54 § 1 KPK: Jeżeli akt oskarżenia wniósł oskarżyciel publiczny, pokrzywdzony może aż do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej złożyć oświadczenie, że będzie działał w charakterze oskarżyciela posiłkowego.

Zgodnie z art. 46 KK:

§ 1 W razie skazania sąd może orzec, a na wniosek pokrzywdzonego lub innej osoby uprawnionej orzeka, stosując przepisy prawa cywilnego, obowiązek naprawienia, w całości albo w części, wyrządzonej przestępstwem szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; przepisów prawa cywilnego o możliwości zasądzenia renty nie stosuje się.

§ 2 Jeżeli orzeczenie obowiązku określonego w § 1 jest znacznie utrudnione, sąd może orzec zamiast tego obowiązku nawiązkę w wysokości do 200 000 złotych na rzecz pokrzywdzonego, a w razie jego śmierci w wyniku popełnionego przez skazanego przestępstwa nawiązkę na rzecz osoby najbliższej, której sytuacja życiowa wskutek śmierci pokrzywdzonego uległa znacznemu pogorszeniu. W razie gdy ustalono więcej niż jedną taką osobę, nawiązki orzeka się na rzecz każdej z nich.

Podsumowując:

Pokrzywdzony w procesie karnym może być oskarżycielem posiłkowym. Warto korzystać z tego uprawnienia, ponieważ daje możliwość czynnego udziału w sprawie i skutecznego dochodzenia swoich praw.

Pełnomocnikiem oskarżyciela posiłkowego w postępowaniu karnym może być radca prawny.